מבנה שלד

בדיקת שלד מבנה ובדיקות נוספות

שלד המבנה הינו מערכת של אלמנטים הנושאים את העומסים השונים ומעבירים אותם אל הקרקע. החלקים התת-קרקעיים של המבנה, אלה אשר באים במגע ישיר עם הקרקע, נקראים מערכת הביסוס. מערכת כזו יכולה להיות עשויה בדרכים שונות בהתאם לקרקע בה ממוקם המבנה. לדוגמא, באדמה פעילה בעלת מרכיב חרסיתי הביסוס הרצוי הינו כלונסאות אשר מונעות מעבר כוחות אנכיים מן הקרקע למבנה. החלקים העיליים של המבנה מורכבים ממערכת של עמודים, קורות ורצפות ואלה מעבירים את עומסים השונים, הן המשקל העצמי של המבנה והן עומסים שונים כגון עומסי רוח, עומסי רעידות אדמה, עומסים שימושיים (ריהוט, אנשים וכדומה) אל מערכת הביסוס ומשם העומס מועבר אל הקרקע.

ישנן דרכים שונות לתכנן ולבצע את החלקים העיליים של שלד המבנה. השיטות המקובלות בארץ ניתנות לחלוקה ראשית לשתי  קטגוריות. הראשונה הינה שלד עשוי פלדה ונפוצה בעיקר במבני תעשיה ומשרדים והשנייה הינה עשויה בטון הנפוצה הן במבני מגורים, הן במבני משרדים והן במבני תעשיה. שיטה נוספת אשר לא נפוצה בארץ הינה בניית שלד עשוי עץ.

אז איזה שיטות מקובלות בארץ לבניית שלד ?

בשלד העשוי בטון, קיימת חלוקת משנה נוספת, גם היא לשתי קטגוריות עיקריות. האחת הינה בניה באלמנטים מתועשים (טרומיים) בהם חלק או כל רכיבי השלד של המבנה מיוצרים במפעל ומובאים לשטח שם הם מחוברים אחד אל השני. בדרך כלל רכיבים אלה מכילים בתוכם כבלים דרוכים, דבר המאפשר הקטנת חתכי האלמנים ( ובכך לחסוך משקל עצמי) ומנגד הגדלת כושר הנשיאה של כל אלמנט. שיטה אחרת הינה של של בטון היצוק באתר הבניה, שבה הבטון מובא לאתר כשהוא במצב נוזלי ונוצק לתוך תבניות שבהם הכנו מבעוד מועד מוטות הזיון העשויים פלדה.

לכל השיטות אשר תוארו לעיל, קיימים תקנים של מכון התקנים הישראלי ובהם מפורטים שיטות החישוב הנדרשות, העומסים שאותם יש לקחת בחשבון והשיטות לביצוע. התקנים חשובים ועיקריים שיש לתכנן ולבצע לפיהם . בנוסף, ישנם עשרות תקנים נוספים  שבהם מוגדרות שיטות הבדיקות לבטון ודרישות לתכונות החומרים השונים שמהם עשוי השלד.

מתי לבדוק את שלד המבנה ?

כיוון ששלד המבנה ברובו מוסתר בגמר עבודות הבנייה, קיימת חשיבות מרובה לבדוק את אופן הביצוע במהלך עבודות הבניה עצמן (בדק בית) כיוון שלאחר מכן את מרבית העבודות לא ניתן יהיה כלל לבדוק. הליקויים הנפוצים ביותר הינם בשלד בטון היצוק באתר. הסיבה לכך הינה שבשיטות הביצוע האחרות, חלק ניכן מן האלמנטים מיוצר במפעל ומובא לשטח רק לצורך ההרכבה. במפעל, תנאי הבקרה טובים יותר ולכן ניתן להגיע לרמת דיוק ולרמת איכות גבוהים יותר. לעומת זאת, באלמנטים של שלד היצוק באתר, דרגת הבקרה נמוכה יותר הן מבחינת היכולת של מנהל האתר לעקוב מקרוב אחר כל פעולות הביצוע והן מבחינת רמת מקצועיות נמוכה של צוותי בניה רבים, שבאה לידי ביטוי בעיקר באתר בניה קטנים עד בינוניים. במקומות כאלה מהנדסים רבים היו עדים פעמים רבות לאיכות נמוכה של צוות העובדים וחוסר ידע בסיסי בתהליכי הבניה השונים.

דוגמא למבנה שלד

קיימת חשיבות מרובה לערוך ביקורת תוך כדי תהליך ביצוע השלד, וזאת כיוון שחלק ניכר מאוד של הליקויים שאפשר לאתר בשלב זה, יוסתרו בעתיד על ידי החיפויים השונים (טיח, אבן, ריצוף וכדומה) ולא ניתן יהיה לאתרם. בנוסף, איתור בשלב מוקדם, יאפשר ביצוע תיקונים או שינויים אשר יצמצמו ואף יבטלו את הליקויים שאתרו. 

איך אתם בודקים את השכנים?

השכנים הם חלק ממכלול הפרמטרים הנבדקים בבניין מגורים ובשכונה ונתונים לגביהם נאספים במסגרת הבדיקה הכללית. הבדיקה מתבצעת על ידי תשאול מספר רב של דיירים בבניין ובשכונה ובביצוע מספר תצפיות באזור. לאחר קבלת הנתונים והצלבת כל המידע שנאסף, מתקבלת תמונה טובה של מארג החיים בבניין. הבדיקה לא מבוצעת על ידי בלשים פרטיים אלא על ידי גאוגרפים המיומנים לקלוט והלעלות נושאים הקשורים לחיי היום-יום, מטרדים שונים בבניין ובשכונה, שכנים בעייתים ועוד.

מהו בדק בית סביבתי  ומדוע הוא חשוב?

בבדיקת איכות סביבה, מבצע הבודק סיור בכל שטח השכונה ומאתר גורמים פוטנציאליים לבעיות איכות סביבה, ביניהם איתור אלמנטים קורנים אשר עלולים להשפיע על השכונה בכלל ועל דירת המגורים בפרט (לצורך איתור קרינה נעשה שימוש במכשירים יעודיים) אלמנטים קורנים הם אנטנות לתקשורת סלולרית, וכל מרכיבי רשת החשמל העירונית (עמודי וחוטי חשמל, שנאים, פילרים, חדרי טרנספורמציה)

האם  גם בדירה יד שניה צריך לעשות בדיקה הנדסית?

כמובן, ליקויים רבים בדירה יד שנייה אינם ניתניים להבחנה בעין שאינה מקצועית. במיוחד כשמדובר על רטיבות ריצוף וכ'ו. הבדיקה יכולה לעזור בהורדת המחיר של הנכס, וכמובן לחסוך עוגמת נפש וכסף לאחר הקניה.

מה זה אומר בדק בית אזורי? ולמה זה חשוב?

בדיקת התיכנון האזורי מתבצעת ע"י מתכנן ערים וגאוגרף אשר בודקים את כול איזור הבניין המיועד. הבדיקה חשובה כדי שלא נקנה בית ושבוע לאחר מכן יתחילו עבודות, לדוגמא לבניית כביש ראשי בצמוד לבניין. או בנינים חדשים בסמוך.

מה בדיקת קרינה מגלה, והאם זה משמעותי?

 בדיקת הקרינה, מיועדת לגילוי אנטנות סלולריות וקווי חשמל. היא חשובה לכול מי שבריאותו חשובה לו.

האם אחרי שמתבצעת בדיקה הנדסית, אני יכול לגשת עם הדו"ח לביהמ"ש?

 כשרוכשים דירה מקבלן יש לו אחריות של כשנה מיום הכניסה לדירה, תקופה זו נקראת "שנת הבדק". ביצוע בדק בית סמוך לכניסה לדירה תאפשר לכם לדרוש מהקבלן לתקן את הליקויים. במידה והקבלן לא עשה כנדרש הדו"ח כמובן קביל בבית המשפט.

כמה זמן לוקח לעשות את הבדיקות?

עד 10 ימים עבודה. אבל תלוי בבדיקה עצמה.