אקוסטיקה

בדק בית – בדיקת מפגעי אקוסטיקה

מקורות הרעש:מפגע אקוסטי במבני מגורים ובעיקר בדירות בבתים משותפים, הינו אחד הליקויים הנפוצים והמטרדים ביותר. מפגע מסוג זה פוגע בשימוש תקין ויומיומי בדירה. לרוב ניתן היה, בתיכון מקדים, להימנע ממפגע כזה. בארץ ישנם תקנים רבים אשר פורסמו על ידי מכון התקנים הישראלי ואשר עוסקים בנושא אקוסטיקה במבני מגורים. תקנים אלה לרוב מבוססים על תקנים בין-לאומיים אשר תורגמו (לא תמיד) לעברית.מפגעים אקוסטיים יכולים להיות מסוגים שונים כגון:רעשים מחוץ למבנה – בעיקר כשהמבנה נמצא בסביבה רועשת כגון ליד כביש סואן, בקרבת שדה תעופה וכדומה.רעשים מתוך המבנה – מתוך חדרי מכונות סמוכים כגון: משאבות מים, מעלית, גנראטור וכדומה.רעשים מתוך דירות סמוכות, בעיקר מדירה בקומה מעל או בדירה סמוכה בעלת קירות משותפים.רעשים העוברים מחלקים משותפים של הבניין אל תוך הדירות.רעשים בין אזורים שונים בתוך יחידת הדיור כגון – בין חדרי שינה, בין חדר שינה לחדר שרות (חדר רחצה או חדר שירותים), זרימת מים בצנרת ובקבועות תברואתיות.

איך עוברים רעשים במבנה ?

מעבר הרעשים במבנה:מעבר הרעשים לתוך יחידת הדיור הנפגעת, יכול להיות במספר אופנים:
חדירת רעש חיצוני למבנה -כתוצאה מבידוד אקוסטי של המעטפת החיצונית, בעיקר החלונות או הדלתות. רעשים אלה מוגדרים כ-"קול נישא באוויר"
חדירת רעש מתוך חדרי מכונות או יחידות דיור סמוכות – כתוצאה מבידוד לקוי של הקירות או התקרות. רעשים אלה עוברים בשלושה אופנים בד"כ :
קול נישא באוויר – רעשים כגון דיבור, מערכת שמע וכדומה אשר בהם גלי הקול נישאים באוויר ועוברים לתוך יחידת הדיור הנפגעת כאשר האלמנט המפריד (קיר או תקרה) אינם מסוגלים להפחית את הרעש בצורה הנדרשת ע"פ התקן. התקן דורש הפרדה של 50dBA.
קול הולם – רעשים כגון צעדי הליכה, נקישות מפעולה של מכנות בחדרי המכונות (מעלית, משאבות וכדומה). גלי הקול עוברים דרך שלד המבנה מתוך האזור שבו ממוקם מקור הרעש אל יחידת הדיור הנפגעת. התקן שקיים בארץ דורש שהנחתת רעש של 35dBA.
רעשים מתוך צנרת הועברת בחלקים משותפים  – רעשים מסוג זה עוברים לרוב דרך קיר הפרדה בין יחידות דיור או דרך צנרת מאספת העוברת מקומה לקומה (בד"כ צנרת שופכין) או בתוך אותה יחידת דיור.

איך מודדים רעשים בבדק בית למפגעי אקוסטיקה ?

מדידת הרעשים:לצורך מדידת הרעשים, קיים ציוד מיוחד שבעזרתו נמדדת רמת הרעש. יחידות המדידה הינן בדציבלים (dBA). כאשר לא קיים מקור רעש קבוע נדרשת הדמיה במטרה להשוות בין דרישות התקנים בנושא לבין כושר הבידוד האקוסטי הקיים בפועל. לצורך כך, יוצרים מקור רעש בעל תכונות המוגדרות כגון עוצמה ותדירות. רעש זה יש להעביר דרך המבנה לפי התכונה הנמדדת. לדוגמא, רעש מעבר קול הולם יוצרים בעזרת מכשיר נקישה ורעש של קול נישא באוויר מיוצר בעזרת רמקול רב כיווני.ישנם מקרים שבהם אין צורך לבצע הדמיה של הרעש וזאת בעיקר כאשר הרעשים קבועים וניתנים למדידה, בעיקר במקרים של רעש מתוך חדרי מכונת כגון בזמן פעולה של משאבות מים, בזמן זרימת מים בצנרת, בזמן פעולה של מעלית או בזמן פעולה של גנראטור. במקרים כאלה נמדדת עוצמת הרעש המגיעה לתוך יחידת הדיור. לעוצמת הרעש אסור לחרוג מעבר לנדרש ע"פ התקן הרלוונטי.

בדיקת מפגעי רעש בבדק בית

איזה תיקונים ניתן לעשות כשיש רעשים בבית ?

תיקונים אפשריים:לא תמיד אפשר לתקן באופן מוחלט ולבטל את המטרד, אך בד"כ ניתן להקטין את עוצמת הרעשים העוברת ולהתאימם לדרישות התקנים. התיקון תלוי במקור הרעש:אם המקור הינו מתוך חדר מכונות – יש צורך לבצע תיקונים להפחתת הרעש הנוצר. אם הפחתה זו לא מספיקה, יידרש גם להגדיל את כושר הבידוד האקוסטי של האלמנטים המפרידים בין יחידת הדיור הנפגעת לבין אותו חדר מכונות. שיפור זה מוסג בד"כ ע"י חיפוי הקירות והתקרה בחומר הסופג את גלי הקול.אם מקור הרעש הינו מתוך יחידת דיור סמוכה – דרוש להגדיל את כושר הבידוד האקוסטי של האלמנטים המפרידים (תקרה, קירות, ריצפה). במקרים כאלה נוצרת לרוב גם הקטנה של מידות הפנים בתוך יחידת הדיור ולכן גם ירידת ערך הנכס.
אם מקור הרעש הינו מחוץ למבנה – יש להגדיל את כושר הבידוד האקוסטי של החלונות והדלתות (לדוגמא זכוכית כפולה או הצללות מסביב לפתחי חלונות).

לסיכום: חשוב לבחור איש מקצוע איכותי לבדיקת מפגעי אקוסטיקה כאשר אתם בונים בית או רוכשים דירה חדשה זה יכול לחסוך לכם המון "כאב ראש" !