מפקח בניה

האם מפקח בניה זה חובה ?

החלטה על בניה עצמית של בית חלומותיכם אינה החלטה של מה בכך .

ניהול של פרויקט חייכם מחייב מחשבה , התארגנות נכונה לקבלת החלטות , התנהלות מבוקרת של תהליך התכנון והבניה אשר לה יש השלכות רבות לבחירת מתכננים, קבלנים שונים, בחירת חומרים כל זאת מול חלוקת משאבים נכונה ומדודה מראש . 

תהליך הבניה היום הוא מורכב ולא פשוט, באחד הסקרים האחרונים שערכו איגוד הקבלנים מתברר כי בתהליך הבניה מעורבים לא פחות מ -40 יועצי ובעלי מקצוע שונים ויותר מ 5000 פריטים שונים . כיום תהליך הבניה מלווה בתקינה מתקדמת ועדכנית שלא כל בעלי המקצוע ערים לה .

לאדם מן היישוב , אשר תהליך הבניה הוא זר /או חדש לו כניסתו לתהליך זה עלולה לעלות בממון רב והוצאות בלתי מתכוננות עקב לקויי בניה , ביצוע לא נכון ומפח נפש . לצורך זה מומלץ להיעזר בשירותי מפקח בניה , אשר יעמוד יחד עימכם בחזית אחת מול כל "הכרישים " על מנת שיעזור לכם להתמודד עם פרויקט חייכם לעבר הגשמת החלום תפקיד מפקח מלווה הבניה .

בטרם הגדרת תפקידו של המפקח חשוב מאד לעמוד על קנקנו של המפקח : 

 1. ניסיונו המקצועי בניהול ופיקוח פרויקטים .
 2. ידיעותיו במלאכות הבניין השונות , ידיעותיו בתקינה המשתנה הקיימת .
 3 . והחשוב ביותר הגדרת מערכת היחסים בין המזמין המפקח והקבלן .

המפקח הוא הגורם היעיל המחבר בין היזם (מזמין העבודה) למתכננים , קבלנים , ושאר הגורמים המעורבים בביצוע הפרויקט . ז"א עיקר תפקידו של המפקח לוודא כי עבודות הבניה מבוצעות בהתאם ל חוק ,תקנים ותקנות ו תנאי ההיתר.

אין כל ספק כי תהליך הבניה הינו תהליך א.א.א. – וזה ארגון , ארגון , ארגון – כל זאת על מנת להגשים את החלום בדרך יעילה, טובה,איכותית – תוך עמידה במשאבים נתונים .

מה חשוב לדעת לפני שקונים דירה יד שניה ?

אשר קונים דירה יד שניה, בדיקה ראשונית ושטחית של הקונה הפוטנציאלי  שאורכת לרוב כ 10-20 דקות והינה לרוב  בלתי מקצועית עקב חוסר ידע קונה הדירה בהנדסת בניין. אי לכך, קיימת חשיבות רבה להסתייע בגורם מקצועי, שהינו מהנדס מומחה המכיר את חוקי הבניה והתקנים ובעל ידע בביצוע בדיקה הנדסית מקיפה של דירה לפני קניה. בדק בית לפני קניה הינה לצורך איתור ליקויי בניה ובה נבדקת הדירה באופן מקיף ומקטינה את הסיכון להפתעות לא  נעימות לאחר קבלת החזקה על הנכס. בדיקת דירה לפני קניה הינה במקרים רבים גם בסיס למשא ומתן ולהנמיך את ציפיותיו של המוכר.

בשנים האחרונות אנו עדים למודעות הולכת וגוברת בארץ להזמנה של מהנדס מומחה לצורך בדיקת דירה לפני קניה וביצוע בדק בית של נכסי נדל"ן אחרים לפני רכישה. בין אם מדובר בנכס פרטי כגון בית או דירה ובין אם מדובר בנכס מסחרי כגון חנות, משרד או מבנה תעשיה, הניסיון מוכיח כי לקוחות אשר הזמינו שירות בדיקה לפני קניה, יצאו מורווחים. חוות הדעת הנערכת עבור הלקוח מהווה קלף מיקוח חשוב עם המוכר והדבר מביא בסופו של דבר להפחתה של מחיר הנכס, צמצום הוצאות בלתי צפויות לאחר רכישת הנכס או שניהם גם יחד.

מה לעשות לפני שקונים דירה יד שניה ?

נהוג לבצע ביקורת מבנים לפני רכישה של נכס יד שניה  מקובל בצפון אמריקה ובאירופה, שם כמעט שלא מתבצעת עסקת נדל"ן מבלי שהנכס נבדק על ידי מהנדס בנין. הסיבה לכך הינה כי מרבית רוכשי הדירות אינם בקיאים בתחום הבניה ולכן אינם יכולים לאבחן מפגעים וליקויים שמהנדס מומחה יאתרם בנקל על סמך השכלתו, ניסיונו העשיר ומכשור מתאים.כשם שלצורך עריכת הסכם הרכישה של הדירה, בין אם מדובר בדירה  חדשה או דירה יד שניה,  מקובל להיעזר בשירותי עורך דין הבקיא בתחום הנדל"ן, כך חשוב קבל גם יעוץ מקצועי בבדיקת מצבו ההנדסי של הנכס. גם בדירות יד שניה כמו בדירות חדשות ,ישנם ליקויים בלתי הפיכים שלא ניתן לתקן, אומנם אחריות הקבלן פגה ואין את מי לתבוע בגין ליקויים אלו אך בהחלט נגרמת לדירה ירידת ערך , לדוגמא לליקויים מעין אלו: חלונות קטנים מהתקן ,אוורור לקוי, פרוזדורים צרים מהתקן, גודלי חדרים לא תקניים, ממ"ד לא בטיחותי ועוד ועוד  

בשביל הכייף 5 טיפים לפני שקונים דירה

בשביל מה להזמין מהנדס לאיתור ליקוי בניה ?

רצוי להזמין מהנדס מומחה אשר יאתר ליקויים אלו ולהתאים את הצעתכם בהתאם לממצאים , יש לקחת בחשבון כי סוג ליקויים אלו לא ניתן לתקן ובבוא היום שתציעו אתם את הדירה למכירה הרוכשים הפוטנציאלים עלולים לעלות טענות דמות והצעתם תהיה בהתאם.

התהליך הינו פשוט. יש לתאם את הביקור במבנה עם ממפקח הבניה , ובתוך מספר ימים מונפקת חוות דעת מפורטת הנותנת ללקוח מידע מדויק יותר על הנכס אותו הוא עומד לרכוש ולעזור בהחלטה הקשורה בתהליך הרכישה.

למה חשוב לעבוד רק עם מהנדס בניין מוסמך ?

בין אם אתם צריכים מהנדס בניין עבור זיהוי ליקויי בנייה או פיקוח בנייה, חובה לבחור רק במהנדס מוסמך. בכדי לדעת שאתה בוחר באדם המתאים לביצוע העבודה, אתה חייב לבחור במומחה בעל ידע מקצועי מוכח.
כאשר אתה בוחר מהנדס בניין עבור בדק בית, חשוב שתבחר במהנדס מוסמך שיוכל לספק לך בדיקה, ייעוץ והמלצות ברמה יסודית ומקצועית. כמו כן, שיוכל לספק לך דו"ח מקיף עם חוות דעת הנדסאית שתהיה קבילה בבית משפט במקרה הצורך.

החשיבות של מהנדס מוסמך אף יותר מכרעת כאשר מדובר בשכירת שירותיו של מהנדס בעבור פיקוח מקיף על פרוייקט בנייה. רק עם מהנדס בניין מוסמך תוכל לדעת שבדיקתו אמינה ותקפה ושהמלצותיו נכונות ומקצועיות.
ניתן למצוא באינטרנט מבחר מהנדסי בניין מוסמכים לכל מטרה כולל פיקוח על בנייה וזיהוי ליקויי בנייה.

אילו שירותים נותן מהנדס בניין מוסמך ?

1.בדיקה מקיפה של נכס יד שניה לפי רכישת הנכס בכדי לקבל הערכה מדויקת על הנכס ולזיהוי ליקויים.
2.בדיקת נכס אחרי עבודת שיפוצים בכדי לוודאות שהכול תקין ועומד בתקני הבנייה עדכניים.
3.ליווי פרוייקט בנייה משלב התכנון ועד סיום הפרוייקט בכדי לפקח שהפרויקט נעשה לפי תקנות בנייה ולפי לוחות זמנים ומסגרת
         תקציבית.
4.חוות דעת מקצועית של מהנדס עם דו"ח מפורט הכולל ליקויים שיש במבנה, המלצות לתיקון הליקוי והעלות המשוערת לתיקון הליקויים.