מצלמה תרמית

הכל אודות איתור נזילות תרמי איך וכמה !

צילום אינפרא-אדום הינו האמצעי היעיל ביותר מתוך האמצעים לגילוי נזילות ללא בדיקה חודרנית.
ישנם מבחר מגוון של מכשירים לביצוע סריקות תרמוגרפיות, מצלמות תרמיות בעלות רגישות גבוהה ומצלמות תרמיות בעלות רגישות נמוכה יותר וזאת מהסיבה הפשוטה שלכל מצלמה תרמית יש את היעוד שלה והתפקיד שעבורו תוכננה.
שימוש במצלמה תרמית מאפשר סריקה תרמית מקיפה של כל חלקי המבנה בה ניתן לזהות את מקורות הנזילה הן מצנרת אספקת מים והן מצנרת הביוב הדירתית.

איך מאתרים נזילות ובאיזה מכשירים משתמשים ?

אחד המכשירים המוכרים בתחום הבניין, הרטיבות ואיתור נזילות מים הינה מצלמה תרמית מדגם Tir-3F של חברת Fluke האמריקאית, יצרנית הענק של ציוד מדידה, ציוד בדיקה לתעשייה, ציוד רפואי וציוד אלקטרוניקה. חברת Fluke רכשה את קו ייצור המצלמות התרמיות מאחת החברות הוותיקות והמתקדמות בייצור מצלמות תרמיות Infra Red בעולם, תוך השקעת משאבים רבים בפיתוח טכנולוגיות תצוגה, תוכנה אופטיקה והנדסת אנוש בהתאם לסטנדרטים המאפיינים של חברת Fluke והיא עומדת כיום בחזית אחת עם יצרניות Thermal Imager מצלמות Infra Red ניידות הגדולות בעולם.

מצלמות מסדרה זו של חברת FLUKE הינן מצלמות "הדגל" לבדיקות בתחום איתור נזילות מים ובדיקות רטיבות.
המצלמות בעלות רזולוציה תרמית גבוהה של 320X240 ורגישות תרמית איכותית עד 0.50. מעלות צלסיוס, תחום מדידה של עד 100מעלות, ייעודית לאפליקציות מיוחדות.
המצלמות מצוידות באופטיקה מתחלפת וכוללות את טכנולוגיית ה-FUSION – הצילום המשולב: תרמי ודיגיטאלי והן מהוות את האמצעי היעיל ביותר בעולם בתחום ה-Thermal Imager ליישומיי הבניין ובעיות נזילות מים בין אם הצנרת האינסטלציה ובין אם באיטום המבנה.
מצלמות אלו מיועדות לכל משתמש הנדרש לבצע בדיקות איתור נזילות, בדיקות לאיתור חדירות מים למבנים, בדיקות מעטפת מבנים ולאלו העוסקים בתחום הייעוץ, השמאות ואבחון ליקויי בניה המאופיינים ברטיבויות

מהי תרמוגרפיה ?

הדמאה תרמית או תרמוגרפיה (נקרא גם תרמוגרפיית תת אדום או Infra Red) היא תחום מדעי פיסיקלי והנדסי העוסק בהדמיה המבוססת על פליטת קרינה אינפרא אדומה (IR) מגופים על פי עקרון קרינת גוף שחור. מערכות הדמאה תרמית זהו תחום הכולל מערכות אשר תפקידם ל"הראות" את הנסתר, וזאת באמצעות שימוש במערכות אלקטרו-אופטיות כגון הדמאה תרמית (הצגת גופים על פי קרינת החום הנפלטת מהם). יישומי התרמוגרפיה הם רבים ומגוונים החל משילובו בתחום הרפואי, הצבאי, בדיקות לא הורסניות כגון איתור נזילות מים ועוד…

משמעות השם Infra הינו "מתחת" ומשמעות המונח Infra Red הינו "מתחת לתחום האדום", הכוונה היא שתחום קרינה זה המצוי באורכי גל שבין 3 – 5 מיקרון או בין 8 – 12 מיקרון, הינו תחום סמוך לצבע האדום.קרינה תת-אדומה או אינפרא-אדומה הינה קרינה אלקטרומגנטית אשר אורך הגל שלה שונה משל האור הנראה לעין (ארוך יותר) ואינו נראה בעין רגילה.

שימו לב איך מוצאים נזילה באמצעות מצלמה תרמית

אז מהו צילום תרמי?

אחד האמצעים הטכנולוגיים שללא ספק הביאו לשינוי מרענן בתחום האינסטלציה הוא זה של הצילום התרמי באמצעות מצלמות תרמיות משוכללות טכנולוגית. צילום תרמי הינו צילום באמצעות מצלמה תרמוגרפית העובדת על בסיס שידור אינפרא אדום המאפשר זיהוי הבדלים בין חום קור. הדבר מאפשר זיהוי נקודות "קרות" לאורך צנרת מים וביוב ובכך לאתר נקודת מצא של נזילה בצנרת. את השימוש במצלמה תרמית מבצע האינסטלטור שהוזמן לטפל בבעיה וכמובן שחשוב כי יהיה בעל ציוד מתאים וניסיון בתפעול של ציוד שכזה.

כיצד המערכת עובדת?

צילום תרמי מאפשר לאינסטלטור לעבור עם המצלמה מעל הריצוף או לאורך הקירות ולראות שידור של גווני קור וחום אל מסך המחובר למצלמה. כאשר ישנו ריכוז לא צפוי של איזור קר במיוחד, ניתן להסיק כי מדובר במקור הנזילה וריכוז גדול של מים במקום זה.

כעת, כשמקור הבעיה אותר, אפשרי לפתוח בדיוק את הבלטה שמעל אותה הנקודה לתיקון ממוקד בבעיית הנזילה. הדבר חוסך את הצורך של שבירת מרצפות רבות עד לזיהוי מקור הבעיה ובכך חוסך זמן, כסף והרבה עבודת שיפוץ וניקיון לאחר מכן.

התמחות בצילום תרמי

חברות רבות מתמחות מזה שנים רבות בעבודה עם מצלמות תרמיות לאיתור נזילות וכשלים במערכות צנרת מים וביוב ומשתמשים הן במיכשור החדיש והמתקדם ביותר בענף והן מציעים ניסיון רב בשימוש ותפעול מיכשור שכזה להשגת תוצאות אפקטיביות במינימום זמן ועלות.

לסיכום : אם יש ספק אין ספק ! הזמינו מומחה לאיתור נזילות גם אם יש לכם חשש הכי קטן !