מטרה

המדריך על מטרת חיינו: קנייה\בניית דירה חדשה !

הדירה שראיתם מצאה חן בעיניכם. מה השלב הבא? מה צריך לבדוק כדי לא ליפול בעסקת חייכם

הקבלן עשה רושם טוב, הדירה ממוקמת באזור מצויין, פונה לכיוונים שרצינו, המחיר סביר והכל נראה טוב. מה השלב הבא? מלבד הבטחת ההשקעה הכספית יש עוד מספר דברים שצריך לדעת  ולבדוק לפני שחותמים על החוזה מול הקבלן:

האם הקבלן רשום בפנקס הקבלנים?

רצוי לבדוק כי לקבלן יש רשיון קבלן בתוקף לשנת העבודה וכי הרשיון מתאים לסוג העבודה שהוא מוכר.
כמו כן, רצוי מאוד לבקר בפרויקטים אחרים שביצע הקבלן ולשוחח עם דיירים שקנו ממנו את דירותיהם, מהם תוכלו ללמוד על התנהלות הקבלן מולם לאחר חתימה על החוזה, ועל איכות הבניה וליקויים שהתגלו בדירותיהם. ניתן לבקש פלט אודות החברה הבונה ברשם החברות.

האם הבעלות על הקרקע תעבור אליכם ?

יש לוודא כי הקבלן הינו בעלי הקרקע שעליה בנוי הבניין, או שיש לו זכות חכירה לקרקע לזמן ארוך. במידה ומדובר בקרקע בבעלות מינהל מקרקעי ישראל בחכירה – יש לוודא כי שולמו דמי ההיוון בעבורה.

האם לקבלן יש היתר בניה ?

יש לבדוק כי בידי הקבלן יש היתר בניה כחוק. היתר הבניה מהווה אינדיקציה שהבניין נבנה בהתאם לתוכנית בניין העיר החלה על האזור.
בהיתר עצמו יש לבדוק פרטים כגון: מיקום ההיתר, מספר הקומות המאושרות ופרטים נוספים אודות הבניין הנבנה. חשוב לוודא כי הבניין שנבנה בפועל תואם להיתר הבנייה שהוצא.
בשום אופן אין לקנות דירה בבניין שלא קיבל היתר בניה כחוק.4. לאחר ביצוע בדיקות אלו, יש להעביר את החוזה לידי עורך דין המייצג אותכם כדי שיבצע בדיקת מרכיבי החוזה. חשוב לזכור כי חתימה על זכרון דברים הינה התחיבות חוזית שלא פשוט לצאת ממנה.

6 שאלות שחייבות להשאל בקניית דירה חדשה

איך לעבוד מול הקבלן בבניית בית חדש ?

רבים מאיתנו מעדיפים להיכנס לדירה חדשה ולא לחפש את דירת החלומות מידיים פרטיות. יתרונות וחסרונות רבים לרכישת דירה חדשה, וביניהם מרכיב חוסר הוודאות לגבי דירה שנמצאת "על הנייר". כדי להבטיח את ההשקעה, וכדי שלא נאבד את השקעתנו יש לנקוט באחת משתי השיטות:

1.      תשלום לקבלן לפי קצב התקדמות העבודה

2.      תשלום לקבלן מעבר לקצב ההתקדמות רק לאחר קבלת בטחונות מתאימים.

תשלומים לפי קצב התקדמות:

בתקנות המכר מ- 1975 הוגדרו במפורש שלבי התשלום הבאים לפי קצב התקדמות:

40% ממחיר הדירה (כולל המקדמה)– עם גמר התקרה של קומת העמודים או גמר רצפה של קומה ראשונה בבניין ללא עמודים.

20% נוספים עם גמר השלד בקומה שבה נרכשה הדירה כולל מחיצות וצנרת מים וחשמל.

15% הבאים עם גמר טיח פנים.

15% נוספים לאחר גמר טיח חוץ (או החיפוי שנקבע במפרט.

10% האחרונים רק לאחר מסירת הדירה.

בטחונות אשר יש לדרוש מן הקבלן (יש לקבל בטחונות באחת מן הדרכים הבאות):

א.      ערבות בנקאית- ערבות הבטיחה את כל הכספים ששולמו לקבלן גם במקרה של פשיטת רגל – הדרך המומלצת ביותר להבטחת ההשקעה. יש לבדוק את כתב הערבות כדי לוודא את תקינותו והתאמתו למצב.

ב.      ביטוח – דרך נוספת היא ביטוח עצמי של הקבלן, במצב זה יש לוודא כי דמי הביטוח שולמו.

ג.       שיעבוד הדירה או החלק היחסי שלכם בקרקע

ד.      רישום הערת אזהרה לדירה או לחלק היחסי שלכם בקרקע (חשוב לוודא שלא נרשמה הערה לטובת גורם נוסף שיש לו עדיפות עליכם).

הקפדה על כללים פשוטים אלו יכולה לחסוך עוגמת נפש רבה ואובדן ההשקעה הגדולה ביותר שאנו מבצעים במהלך חיינו לכן אל תעשו הנחות לעצמכם בדקו את כל הפרטים ואת כל האותיות הקטנות לפני שאתם רוכשים או בונים את בית החלומות שלכם !