בניין גבוהה

חושבים לקנות דירה בבניין גבוה ?

בניה לגובה התקבעה בארץ כסימן לאיכות וליוקרה. מהי המשמעות של מגורים בבניין גבוה? מהם היתרונות לעומת החסרונות של בניה מסוג זה, ומה עלינו לבדוק לפני קנית דירה בבית דירות שגובהו מעל 12 קומות.אחת התופעות המעניינות בה הצוות המקצועי של חברות בדק בית נתקלים, היא תופעת הבניינים הגבוהים…

האם יש יתרונות בקניית דירה בבניין מגורים גבוה ?

רוב השכונות החדשות הנבנות היום מורכבות בעיקרן מבניינים גבוהים אשר מקנים לאזור את "הלוק" היוקרתי, כאשר בעצם רוב האנשים אינם מבינים לעומק את המשמעות של מגורים בבניינים גבוהים.
מחקרים שונים שנערכו בארץ, כבר מטילים ספק ביתרון של בניה לגובה – התאמת הבניין לאוכלוסיית הילדים, שינוי המרקם האורבני, יחס הצפיפות הציבורית (בניגוד לצפיפות הפרטית המתבטאת בגודל הדירות) היבטים של תנועה וחניה ועוד…יתרונות וחסרונות הבניה לגובה:אחד היתרונות החשובים ביותר בבניה לגובה היא הצפיפות. בניה לגובה מאפשרת מגורים של מספר רב של אנשים באזור קטן יחסית. כאשר הצפיפות גבוהה, מאפשרת מגוון ואיכות גדולים יותר של כל השרותים הנלווים לחיי היום יום. לדוגמה, תחבורה ציבורית בתדירות סבירה יכולה להתקיים כלכלית רק במידה ויש מספר גדול של משתמשים בכל תחנה (או ברוב התחנות).

גם לחנויות שונות יש גורם של משיכה במרחקים שונים, ככל שבמרחק הרלוונטי מתגוררים יותר אנשים, כך כח הקניה עולה, והסיכוי שהחנות תתמקם בשכונה הולך וגדל. כך ניתן לתת דוגמאות לכל הדברים הקטנים אשר הופכים את חיינו לנוחים יותר – בנקים, קופות חולים, בתי ספר גני ילדים, ועוד…לעיתים יתרון הצפיפות יכול להפוך דווקא לחיסרון : תכנון לא נכון של היקף השטחים הפתוחים, שטחי מוסדות הציבור והשירותים, מספר החניות ודרכי היציאה מהשכונה יכול להביא לצפיפות מופרזת ולאי סיפוק צרכי התושבים המתגוררים באזור.

דוח ליקויי בדק בית בבניין גבוהה

מה החסרונות בקניית דירה בבניין גבוה ?

בעיה נוספת של בנינים גבוהים היא התלות המוחלטת במעליות הבניין, תלות אשר יוצרת 2 בעיות עיקריות:א. ילדים קטנים מתקשים/אינם יכולים לצאת מן הדירה בכוחות עצמם. כמו כן, בסקרים שנערכו בבנינים גבוהים, עולה כי בקומות הגבוהות (מעל 4 קומות), התקשורת בין הורים לילדיהם קשה עד בלתי אפשרי (לעומת מגורים בקומה נמוכה המאפשרת השגחה על הילדים).ב. בניין בחתך של משפחות צעירות עם ילדים מתאפיין בגודל משק בית מעל הממוצע, כך שהעומס על המעלית הוא רב.נושא נוסף אותו יש לבחון לפני המעבר לבניין גבוה הוא נושא חברות הניהול. ככל שיש יותר משפחות בבניין כך קשה יותר להתארגן בצורה שהיתה מקובלת בעבר של וועד בית. הפיתרון הוא שכירת חברת ניהול אשר מרכזת את נושא גביית הכספים והטיפול השוטף בתחזוקת הבניין.

מדוע לבצע בדק בית בקניית דירה חדשה בבניין גבוה ?

היכן הבעיה? בבניין גבוה קיימות מערכות שונות, רבות ויקרות אותן יש לתחזק באופן שוטף. תחזוקה זו הינה יקרה ובכלל התשלום החודשי לחברת הניהול עשוי להכביד על משק הבית הממוצע, ועלול לגרור בספו של דבר דחית אחזקת המערכות והידרדרות במצבו של הבניין.הנושא הרביעי אותו יש לבחון הוא הפרטיות בתוך הדירות: בדרך כלל בנינים גבוהים נבנים בסמיכות אחד לשני. הדבר עלול לגרום לאובדן תחושת הפרטיות במידה והפניית החלונות לא נעשתה בצורה נכונה.לסיכום: לבניה לגובה יש "ניחוח" של יוקרה, אך היא אינה תמיד הדבר הנכון עבור כולם. כמו כן, תכנון לקוי של שכונה בבניה גבוהה יכול להביא לכשל מערכתי ולחוסר אינטגרציה בין מכלול הגורמים אשר יחדיו מרכיבים שכונת מגורים מוצלחת.כאשר אנו מבצעים בדק בית לדירה אותה אנו רוצים לרכוש המצויה בניין גבוה, יש לבחון בצורה קפדנית את התאמת הבניין כולו לצרכים היחודיים לנו ולמשפחנו.

על כן לפני שאתם רוכשים דירה בבניין גבוהה יש לבחור חברת בדק בית שתבדוק בשבילכם את כל הפרמטרים שישפיעו על המשך חייכם והאם הכל תואם לצרכים שלכם ושל משפחתכם !
קונים דירה ? בדק בית לפני הכל !