דירה חדשה

כשקונים דירה כדאי לעשות בדק בית?

קניית דירה מחייבת אותנו להתעכב על הפרטים הגדולים והפרטים הקטנים גם יחד. אך יש פרטים שאין באפשרותנו לעמוד על משמעותם לבד ולכן עלינו להיעזר באנשי מקצוע. סדקים אפשריים בקירות, נזילות, עובש, פגמים בבנייה ועוד הם רק חלק קטן מהנזקים שבית או דירה חדשים או יד שנייה עשויים להכיל ועל כן יש לבדוק אותם ביסודיות לפני הקנייה.

מה זה בדק בית למרפסות ?

כולנו חולמים על מרפסת עם נוף לים, לעיר ואפילו לפארק. אך מרפסות מעצם היותן חשופות יותר לנזקי מזג האוויר ומעצם היותן חלק חיצוני לבניין דורשות תכנון ובנייה מחמירים ולפני קניית דירה יש לבחון את חוזקן, עמידותן ואיכותן על ידי אנשי מקצוע בתהליך של בדק בית. זהו תהליך פשוט שבו אנשי מקצוע בוחנים את מבנה המרפסת, את התמיכה שלה, את עמידותה נגד רעידות אדמה ונגד נזילות אפשריות ורטיבות כתוצאה מכך. בכל מה נוגע למרפסת, ראשונה במעלה היא חשיבות הבטיחות וחוזקה של המרפסת. אנשי המקצוע יבדקו האם המרפסת אינה בגדר מבנה מסוכן בעל פוטנציאל להתנתקות מהמבנה הראשי, הן בשל שימוש בחומרי בנייה שלא לפי התקן והן בשל תכנון הנדסי או בנייה לקויים. לכל סוג מרפסת (מרפסת שמש, מרפסת סגורה, מרפסת מקורה וכן הלאה) יש תקן שונה ולכן גם הבדיקה שונה וכלולים בה מאפיינים אחרים. לכן יש לדאוג שבעל המקצוע אמין ומנוסה ומכיר את הסוגיה לאורך ולרוחב.

האם לבצע בדק בית לווידוא איטום ?

מי מאיתנו לא חווה על בשרו מצב שבו נכנסנו לדירה שנראתה מסוידת כחדשה, אך בימים הראשונים של החורף כבר התחלנו להבחין ברטיבות כל הקיר ואפילו טפטוף איטי ומתסכל. בעיות אטימות יכולות להיות נסתרות מעין בלתי מקצועית ולהוות מטרד מרגיז ויקר לפתרון. על כן, חשוב לבצע בדק בית שייבחן את אפשרות הנזילות מהגג, את איכות ניקוז המים דרך המרזבים, אפשרות לסדקים דרכם עלולים לחלחל מים ועוד. בדיקה כזו תמנע באופן מוחלט אפשרות להיווצרות רטיבות על התקרה המובילה בתורה לעובש ולעתים אף לריחות לא נעימים. יתר על כן, מבנה שאינו אטום כל צורכו מקשה מאוד לחמם את החדרים ומייצר קור הרבה יותר ממבנה תקין ואטום די צורכו. מצבים כאלה מובילים לשימוש יתר באמצעי חימום בחודשי החורף הקרים, שהיה נמנע אילו התבצע בדק בית לפני כן. אין צורך לומר שהדבר יכול לחסוך הוצאות חשמל רבות מידי שנה. ביצוע בדק בית עשוי בהחלט לחסוך מכם עוגמת נפש עתידית עם בוא הגשמים.

15 טיפים מה לבדוק לפני רכישת דירה

האם צריך בדק בית להערכת כדאיות קנייה ?

קניית דירה היא עסק מורכב ביותר המצריך אנשי מקצוע רבים בתחומים שונים, מעורכי דין, דרך שמאים ועד אנשי מקצוע לביצוע בדק בית. מכיר הנכס נקבע בין היתר על פי איכות המבנה, יכולתו לעמוד ברעידות אדמה, החומרים שממנו נבנה, אפשרות עמידותו לאורך שנים ועוד. ביצוע בדק בית מאפשר לרוכשים המתלבטים לבצע הערכת מצב ולשקול את הנתונים באופן שקול ומחושב יותר. ליקויי בנייה עשויים להוריד את שווי הנכס בעשרות ואף במאות אלפי שקלים, ולעתים אף להוביל לביטול הקנייה במצבים בלתי אפשריים באמת. על כן, חשוב ביותר לבצע בדק בית לפני הקנייה ולא אחריה כשההסכם כבר חתום מזמן ואתם כבר ממוקמים בביתכם החדש. כך למשל, ליקויי קונסטרוקציה למיניהם בשל בנייה לא נכונה יוצרים סדקים לאורך הקירות המצריכים תיקון של עשרות אלפי שקלים ואילו תיקון לחיפויי קירות שלא נבנו באופן אולטימטיבי עשוי להגיע למאות אלפי שקלים ולהוות מפגע סביבתי של ממש.

לסיכום : אל תוותרו על בדק בית לפני שתרכשו את הדירה בה אתם חושקים יכול להיות שיש דברים מתחת לשטיח שאתם לא שמים לב אליהם ורק איש מקצוע יוכל לפקח על כך !